Národný park Uludag

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Región: Marmarský región | Mesto: Bursa

Mytologické meno Uludagu, ktorý dal svoje meno národnému parku je OLYMPOSMISIOS. Počas Otomanskej ríše bol Uludag známy ako Kesis mountains a svoj dnešný názov získal až v roku 1925. Národný park Uludag má najvyššiu nadmorskú výšku 2543 m.n.m. v západnej Anatólii. 71% národného parku tvoria lesy, 28% je lúčnatých plôch a skalnatých oblastí (Alpský región), 0,4% sú otvorené plochy, 0,1 sú pokryté vodou a 0,8% tvorí z celkovej rozlohy obytnú oblasť. Tento národný park má mimoriadne prírodné krásy, lesy ako aj nevídané bohatstvo fauny. Národný park Uludag má bohatú vegetáciu oplývajúcu alpskými aj endemickými rastlinami špecifickými pre Turecko. Do istej miery je jeho bohatá vegetácia spôsobená geografickou polohou medzi Stredozemným morom a európsko-sibírskou floristickou oblasťou. Až 32 druhov rastlín je v Uludagu endemických, a 46 druhov motýľov žije v tomto národnom parku. Okrem bohatej flóry je tu rozvinutá aj fauna, a dobré podmienky pre život využívajú druhy ako medvede, kojoty, líšky, veveričky, zajace, diviaky, hady, jašterice, orly, sovy, holubice či vrabce. Červené lesné mravce požieraním škodlivého hmyzu prispievajú k lepším podmienkam pre bohatý rozvoj exotických rastlín.

Na vrchole Uludagu je deväť ľadovcových jazier, ktoré počas letných mesiacov schnú. Najdôležitejšie z nich sú Karagol, Kilimligol, Buzlugol a Aynaligol, ktoré sú umiestnené v regiónoch jazera.

Na svoje si prídu aj vyznávači zimných športov, pretože Uludag je v zimnej sezóne centrom zimného športu a lyžovania. Vzhľadom ku blízkosti veľkých obytných oblastí, možností táborenia a každodenného využívania Bursa spĺňa rekreačné potreby blízkych miest. Ročná návštevnosť národného parku siaha takmer k miliónu. Uludag sa nachádza 36 kilometrov od Bursy a 150 km od Istanbulu.Surf camp Azores

LadyWander.com vyhľadávač lacných leteniek

Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z objektu Národný park Uludag?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol