Palác Topkapi

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Región: Marmarský región | Mesto: Istanbul

Na prehliadku tohto nádherného obrovského paláca, sídla sultánov si určite vyhraďte dostatok času, a keď je to možné, minimálne aj pol dňa. Mnoho turistov zvykne spomínať, že v Istanbule síce jestvuje viacero miest, kde sa možno stratiť, no Veľký bazár a palác Topkapi (v turečtine to znamená delová brána) sú v tomto príznačné azda ešte viac. Po obsadení Konštantínopola roku 1453 dal sultán Mehmet Dobyvateľ postaviť prvé podlažie stavby a žil tu až do svojej smrti v roku 1481. Následne ďalší sultáni žili v tomto „ezoterickom“ prostredí až do 19. storočia, kedy sa presťahovali do honosných palácov v európskom štýle ako napríklad Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan, ktoré boli postavené na brehu Bosporu. Mahmut II. bol posledným sultánom žijúcim v Topkapi.

Imperiálnou bránou sa vstupuje do paláca, kde sa razom dostanete na Janičiarske nádvorie. Okrem nádvorí si turisti môžu prehliadnuť aj nádherne zdobené miestnosti, knižnice, kráľovský hárem, v ktorom žili sultánové deti, manželky i konkubíny. Od roku 1924 bol palác otvorený aj pre širokú verejnosť a bolo v ňom zriadené múzeum. Lístky do paláca si možno kúpiť v hlavnej pokladnici presne oproti bráne ktorou sa vstupuje do druhého nádvoria, vstupenky do Háremu sú k dispozícií v pokladnici pred Háremom samotným. Sprievodcovia na zámku sa zhromažďujú pri hlavnej pokladnici.

Palác dosahuje celkovej rozlohy 70 hektárov a v čase najväčšej slávy v ňom žilo približne 5000 ľudí, pričom počas osláv sa toto číslo zdvojnásobilo. Topkapi sa stalo akýmsi mestom uprostred mesta, z veľkej časti izolovaným pred okolitým ruchom a životom. Palác a ostatné pozemky paláca obkolesoval mohutný múr, ktorý meral 5 kilometrov.



Surf camp Azores

Surf camp Azores

Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z objektu Palác Topkapi?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!



Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol