Modrá mešita

Navštívil/a som
Pridať hodnotenie

Región: Marmarský región | Mesto: Istanbul

Modrá mešita, alebo aj Mešita Sultán Ahmed je historická mešita umiestnená doslova hneď oproti Hagii Sofii a človeku sa často dostáva možnosti jedným letným pohľadom zachytiť krásu obidvoch impozantných stavieb. Stavba mešity bola objednaná v 17. storočí sultánom Ahmedom, ktorého cieľom bolo zatieniť pompéznosť a krásu Chrámu božej Múdrosti (Hagia Sofia). Traduje sa, že túžba vybudovať krajší a vskutku extravagantnejší chrám sa ukázala na prehnanej sultánovej snahe, ktorý sa prác na stavbe osobne zúčastňoval, aby na pracujúcich robotníkov dohliadal a podnecoval ich k rýchlejším výkonom.

Zatiaľ čo Chrám božej múdrosti ohromuje krásou interiéru, Modrá mešita fascinuje exteriérom- jej nádvorie je azda najväčším nádvorím spomedzi mešít postavených v čase Osmanskej ríše. Ako jediná mešita má šesť minaretov, čo je vežovitá stavba, zväčša akéhosi ceruzkovitého tvaru dosahujúca výšky od 15 až do úctyhodných 200 metrov. Minarety majú slúžiť ako zvolávanie k modlitbe a vybiehajú priamo z mešity. Jestvuje povesť, ktorá hovorí, že sultán v snahe dosiahnuť väčšej krásy ako Hagia Sofia chcel postaviť zlaté minarety, no slovo zlato a šesť si boli veľmi podobné, a tak architekt miesto zlatého minaretu ich postavil dokopy šesť. Jestvovali však určité pravidlá týkajúce sa mešít: bežná mešita môže mať jeden minaret, tá lepšia už môže mať minarety dva, no šesť minaretov môže mať už jedine Kába v Mekke. Sultán bol vraj teda nútený poslať do Mekky peniaze a postaviť v nej ďalší, siedmy minaret.

Pri snahe zistiť, prečo sa mešita nazýva Modrou je odpoveď veľmi jednoduchá. V skutočnosti Vám stačí jedna návšteva Istanbulu, aby ste si odpovedali aj sami. Celý interiér sa nesie v znamení tejto veľkolepej farby od samotného obloženia, po kachle či koberce, ale aj šatiek, ktoré sa požičiavajú pri vstupe do chrámu. Tu je dobré poznamenať, že na rozdiel od Hagie Sofie, kde sa pri vstupe ženy zahaliť nepotrebujú, nakoľko je to v súčasnosti vyhlásené múzeum, v Modrej mešite je zahalenie žien nutné. Jedná sa totiž o skutočnú mešitu v ktorej dennodenne prebiehajú modlitby. Takisto by mali byť turisti pripravení na to, že vstup bez topánok je samozrejmosťou.Surf camp Azores

LadyWander.com vyhľadávač lacných leteniek

Potrebuješ sa niečo opýtať ostatných cestovateľov?

Alebo máš super fotky z objektu Modrá mešita?

Vytvor si profil a pridaj ich práve sem!Ak nemáš facebook, pokračuj na klasickú registráciu.
Tu som bol