Doprava do Turecka a v Turecku

Doprava do Turecka a v Turecku

Azda najjednoduchším, no nie vždy najlacnejším spôsobom je nielen cesta, ale aj celkový pobyt zabezpečený cestovnou kanceláriou. Cestovné agentúry ponúkajú širokú škálu prostriedkov, vďaka ktorým sa do svojej vysnívanej destinácie nebudete musieť dostať „po vlastných“. Ak ste špecifický cestujúci, puntičkár, ktorý si potrpí na luxusný servis alebo sa len nechcete obťažovať zbytočným plánovaním, cestovné kancelárie sú pre vás tou správnou voľbou. Práve tie vám totiž pobyt naplánujú a ušijú na mieru, a vašim jediným problémom potom ostáva pobaliť sa a dostaviť sa na miesto odchodu včas. Výber je pritom len a len na Vás.

Poďme si osvetliť jednotlivé možnosti prepravy do Turecka v prípade cestovania na vlastnú päsť:

Letecky do Turecka

Letecká doprava do dovolenkových destinácií predstavuje azda najbežnejší, najkratší a najkomfortnejší spôsob prepravy. I keď cenovo rozhodne nepatrí k tým šetrnejším, je nutné podotknúť, že niekedy vďačná časová rezerva vyváži aj pár eur naviac. Čo slúži k ešte väčšiemu obdivu lietadlovej dopravy sú aj pravidelné lety do tureckých miest ako je Istanbul, Antalya, Izmir a mnoho ďalších. Štandardná cena spiatočnej letenky sa pohybuje okolo 200 eur na dospelú osobu vrátane príplatkov, no stále je možné nájsť aj výhodnejšie letenky, poprípade si za očakávanú kvalitu aj priplatiť. Takisto čo je dobré spomenúť je využitie charterových letov alebo čoraz viac obľúbených „lowcostov“. Doba letu je premenlivá a podmienená prestupmi, napriek tomu sa jej dĺžka práve vďaka lietadlu pohybuje od troch do šiestich hodín.

Vlakom do Turecka

I keď aj vlak je jedna z variánt ako sa do Turecka dostať, možno ju však len spomenúť, nie však odporúčať ak patríte medzi tých, ktorí sa snažia ušetriť čas či nejaký ten peniaz. Časovo sa cesta vlakom do Turecka odhaduje na cca 40 hodín a cenovo sa vyšplhá k závratnejším sumám, preto je v prípade výberu tohto druhu transportu dobré informovať sa na železniciach o prípadných zľavách či skupinových zvýhodneniach. Aktuálne je ponúkaný produkt Interrail, ktorý funguje na báze buď global passu a samostatného pohybu po všetkých európskych krajinách alebo iba zakúpenia lacnejšieho lístku priamo do Turecka.

Autobusom do Turecka

Cesta autobusom je takisto možná, ak však nie ste viazaný na cestovnú kanceláriu, ponuku autobusovej dopravy si musíte ustrážiť sami. Tá je premenlivá a ustriehnuť priamy spoj je často náročné. Je dobré sledovať stránku spoločnosti Eurotours, (www.eurotours.cz) ktorej pravidelné linky jazdia do Istanbulu nielen v sezóne, ale aj inokedy. Možný je okrem priameho transportu aj prestup väčšinou v Sofií (Bulharsko). Z tohto mesta nepredstavuje docestovanie do Istanbulu žiaden problém a často sa zmestíte do sumy 20 EUR.

Autom do Turecka

Tak ako do väčšiny destinácií, ani do Turecka nie je problém dostať sa vlastným automobilom, resp. využiť vlastných možností k transportu. Pred samotnou cestou je však dobré si uvedomiť, že Turecko je krajina známa svojou obrovskou nehodovosťou, preto príprava vodiča na takúto namáhavú výzvu je naozaj nutná. Určite sa oplatí natankovať ešte pred tureckými hranicami, nakoľko v Turecku sú ceny pohonných hmôt vyššie ako u nás. Cesta bude smerovať cez nášho maďarského suseda po Srbsko, Čiernu Horu, Bulharsko a odtiaľ rovno do Turecka. Je dôležité vziať si so sebou všetky dokumenty týkajúce sa vášho vozidla: čo je určite technický preukaz vozidla, medzinárodný vodičský preukaz a taktiež doklad o zaplatení povinného poistenia do zahraničia. Toto poistenie je možné uzatvoriť aj priamo na tureckých hraniciach. Okrem nákladov na benzín je nutné pripočítať aj mýtne a diaľničné poplatky, ktorým sa po ceste nevyhnete. Čo stojí za zmienku je to, že v Turecku a rovnako v Bulharsku bude vaše auto zaregistrované do pasu vodiča na maximálnu dobu šiestich mesiacov. Vodič však bez svojho vozidla ani jednu zo zemí nesmie opustiť a v prípade, že nie ste majiteľom vozidla je lepšie so sebou nosiť splnomocnenie v AJ o tom, že auto môžete riadiť.

Ako sme už spomínali, nehodovosť v Turecku je naozaj vysoká, a preto by mali byť vodič aj spolujazdci ostražití, nakoľko Turci sú známi nerešpektovaním cestnej premávky a častými kolíziami. Ak opustíte svoje vozidlo, stávate sa chodcom, no aj v tomto prípade ste stále členom cestnej premávky a platí pre vás pravidlo o absolútnej prednosti motorového vozidla.

Doprava v Turecku

V Turecku je doprava zorganizovaná čiastočne chaoticky, a preto sa pri transporte týmto mestom určite vyzbrojte veľkou dávkou sebazaprenia. Autobusová doprava je jednoznačne prioritná, slovo pravidelná však v tureckom štáte stráca správny význam. I napriek tomu je však autobusová sieť vybudovaná spôsobom, ktorý vám zaručuje, že sa dostanete tam, kam potrebujete. Väčšina autobusov je moderná a zväčša klimatizovaná, nebuďte však prekvapení, keď si v niektorom z nich tureckí kolega zapáli, niekde je to povolené. Takisto veľmi výhodné je používanie tzv. dolmuš, akýchsi minibusových taxíkov, ktoré jazdia z miesta na miesto presne podľa vašej potreby. Ako turisti sa však častokrát stanete terčom ziskuchtivých obchodníčkov, a aj keď sú ceny lístkov zverejnené pri vodičovi, určite minimálne raz narazíte na snahu si na vás zarobiť. Preto sa snažte strážiť si taxameter, alebo sa na jasnej cene dohodnúť ešte pred cestou.

Čo sa týka vlakovej dopravy v Turecku, tá nie je hustá, meškanie je však veľmi časté a ani v tomto prípade dopravy sa o pravidelných včasných spojoch hovoriť nedá. Vozové súpravy sú pomerne zastaralé (výnimka však potvrdzuje pravidlo), často sa v nich však stretnete s predajom nápojov a chuťoviek, čo je na spôsob, v akom je zorganizovaná turecká doprava naozaj príjemná. Cena lístkov je u vlaku o niečo nižšia ako u autobusov, čo je však odôvodniteľné tým, že cesta je o dosť pomalšia.

Požičanie automobilu

Ak ste do Turecka nedocestovali vlastným autom, ale iným druhom dopravy, no i napriek tomu si cestu autom túžite vyskúšať, je možné si ho požičať od 50 eur vyššie, pričom sa však vždy požaduje aj vratná záloha.

Ďalšie možnosti dopravy v Turecku- najmä vo väčších mestách ako napríklad Istanbul, ktoré je možné aspoň náznakom spomenúť sú električky, podzemné a nadzemné metro, ale takisto v istých prípadoch veľmi príjemne využiteľná lodná doprava.


Lacné letenky
1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.