Základné informácie o Turecku

Základné informácie o Turecku

Turecko leží čiastočne v Európe a v Ázií a delí ho úzka vodná cesta. Viac ako 600 rokov bolo súčasťou mocnej Osmanskej ríše. Dnes je Turecko republikou so zmesou islamských a západných tradícií. Väčšinu obyvateľstva tvoria po turecky hovoriaci moslimovia, Turecko však nemá štátne náboženstvo. Ráz krajiny a podnebia je pomerne premenlivý, no napriek tomu sa Turecko stáva čoraz častejšou a obľúbenejšou destináciou turistov. Ak by sme chceli Turecko rozdeliť na európsku a ázijskú časť, tak ho rozdelíme na Thrákiu a Antalyu. Pobrežie Turecka je z juhu lemované Stredozemným morom, zo severu Čiernym morom, zo západu Egejským morom a zo severozápadu Marmanským morom. 7200 kilometrov predstavuje celková dĺžka tureckého pobrežia. Pestuje sa tu veľké množstvo plodín a krajina je veľmi sebestačná v oblasti výživy. Turecko je administratívne rozdelené do 81 provincií (turecky il, plurál iller) a tie sú ďalej delené na okresy a podokresy. Provincie možno rozdeliť do siedmych regiónov (turecky bölgesi, plurál bölgeleri). Najľudnatejšími mestami sú Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa a Adana. V Turecku sa celkovo nachádza viacero antických pamiatok, ako je tomu v Grécku. Je to totiž jediná zem, v ktorej sa nachádzali až dve zo siedmych Divov starovekého sveta. Z antických pamiatok možno spomenúť staroveké mestá Thermessos, Hierapolis, Efes alebo množstvo pamiatok nachádzajúcich sa v Istanbule. Okrem nádherných antických pamiatok je krajina plná aj očarujúcej prírody, skalných miest, mešít a palácov.

Otázka Turecka: Kurdi

Medzi dôležité a neopomenuteľné otázky Turecka patria Kurdi. V súčasnosti je ich na území Turecka okolo 26 miliónov a tvoria najväčšiu skupinu ľudí na svete bez vlastného štátu. Žijú roztrúsení v hornatej oblasti medzi krajinami: Turecko, Irak, Irán, Sýria a Arménsko. Napriek absencií vlastného štátu sa jednostaj snažia o založenie vlastného s príznačným názvom: Kurdistan.

Turci a poľnohospodárstvo

Asi polovica pracujúcich obyvateľov je zamestnaná v poľnohospodárstve, v ktorom sa majoritne dorába pšenica, tabak, bavlna, cukrová repa, čaj či ovocie. Čaj sa pestuje pozdĺž čiernomorského pobrežia a je obľúbeným nápojom väčšiny Turkov, rovnako ako aj bezpečnou povinnou ochutnávkou turistov. Na poliach je množstvo práce vykonávané najmä ženami. Turecko si vlastné potraviny vyrába nielen pre vlastnú potrebu, ale bohatý je aj vývoz.

Základné údaje Turecka

 • Hlavné mesto: Ankara, do roku 1923 Istanbul
 • Rozloha: 780 580 km2
 • Obyvateľstvo: 74 816 000 (odhad), 71 517 100 (sčítanie z roku 2008)
 • Hlavné náboženstvá: moslimské 99%, iní 1%
 • Národnostné zloženie: Turci 86%, Kurdi 11%, Arabi 2%
 • Úradný jazyk: turečtina, možno sa však dorozumieť aj anglicky a nemecky
 • Štátne zriadenie: parlamentná republika
 • Mena: Nová turecká líra, Kurz: 1 € = 2.552 TRY
 • Časový posun: +1 hodina
 • Gramotnosť dospelých: 82%
 • Telefonická predvoľba: +90

Surf camp Azores

Surf camp Azores ;1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.